نوشته های جدید
صفحه اصلی / سوغات مشهد / چگونه از سنگ فیروزه به درستی نگهداری کنیم؟

چگونه از سنگ فیروزه به درستی نگهداری کنیم؟

چگونه از سنگ فیروزه  به درستی نگهداری کنیم؟

تمام سنگ های قیمتی فارغ از جنس و کیفیت آنها، نیاز به مراقب اصولی دارند. سنگ فیروزه نیز از این قاعده مستثنی نیست. علی الخصوص که به فیروزه سنگ زنده می گویند. چرا که اگر شرایط نگهداری آن درست رعایت نشود، کم کم کیفیت خود را از دست داده و اصطلاحا می‌میرد!

مهم‌ترین خطری که فیروزه را تهدید می‌کند ایجاد خراش روی سنگ فیروزه و نفوذ مواد اسیدی و قلیایی به این سنگ می باشد.
سنگ فیروزره هر چه قدر خوش رنگ و گران قیمت باشد باز هم باید تحت شرایط خاصی نگهداری شود. تا دچار آسیب نشود. در زمان استفاده باید مراقب بود تا این سنگ زیبا در معرض مواد قلیایی و اسیدی غلیظ قرار نگیرد.

فیروزه به جهت سست بودن دارای خلل و فُرَج های زیادی می باشد. موادی که دارای غلظت و پایداری هستند و زمان زیادی لازم دارند تا شسته شوند مثل: مواد شیمیایی ،عطر،ادکلن،کرم های آرایشی،روغن و… که روی سنگ باقی می مانندازحفره های ملکولی وارد فیروزه شده و به مرور به آن آسیب می رسانند.

رعایت چند نکته ساده کافیست تا شما هم بتوانید از سنگ فیروزه  خود به خوبی نگهداری نموده و از خواص بیشمار آن بهره مند شوید.

نکته اول در مورد نگهداری سنگ فیروزه : سنگ فیروزه اگر به مدت طولانی در معرض نور شدید یا حرارت قرار بگیرد دچار رنگ پریدگی و در نتیجه کم ارزش شدن کانی می‌شود

نکته دوم در مورد نگهداری سنگ فیروزه : فیروزه خاصیت جذب کنندگی مایعات و روغن را دارد، و این مواد باعث رنگ پریدگی و خراب شدن سنگ می شوند. اگر چربی یا روغن بر سطح فیروزه مالیده شود، خلل و فرج را پر کرده و به تدریج گرد و غبار موجود در هوا بوسیله ذرات چربی جذب شده و جلای فیروزه را از بین می‌برد. چنان‌چه اثر نفوذی ذرات روغن عمیق باشد، ممکن است کانی خاصیت جلاپذیری و صیقل مجدد را هم از دست بدهد.

نکته سوم در مورد نگهداری سنگ فیروزه  : فیروزه در برابر برخی مواد شیمیایی حساس است و باید از آن‌ها دور بماند. مثلا چربی، اسید، عطر و ادکلن، کرم‌های آرایشی و . . . برای فیروزه مضر هستند و اگر فیروزه در مدت زمان طولانی با آن‌ها در تماس باشد، صدمه خواهد دید و رنگ آن عوض می‌شود. نکته قابل توجه اینجاست که اگر فیروزه در اثر تماس با مواد شیمیایی صدمه ببیند و رنگ آن تغییر کند، دیگر اصلاح نشده و قابل ترمیم نیست.

اگر فیروزه شما با هر یک از این مواد تماس پیدا کرد می‌بایست سنگ فیروزه را به آرامی و به خوبی با آب ولرم بشویید.

نکته چهارم در مورد نگهداری سنگ فیروزه  : بعضی اوقات فیروزه را داخل آب قرار می دهند تا رنگ زیباتری بگیرد که صحیح است و باعث روشن شدن رنگ فیروزه می شود.ولی حدود بیست ساعت که در معرض هوا قرار گیرد رطوبت خود را از دست می دهد و خشک می شود و به رنگ اول باز می گردد.

 در بعضی از مواقع هم دیده می شود فیروزه های گران قیمت را که داخل آب قرار داده اند. بعد ازخشک شدن یک خط زردرنگ دور و حاشیه آن ایجاد می شود که هرگز پاک نشده و قطعا به از ارزش فیروزه کاسته می شود.

نکته پنجم در مورد نگهداری سنگ فیروزه  : فیروزه نیشابوری اگر در شرایط مناسب نگهداری شود هرگز خراب،فاسد و چرب نمی شود.اما فیروزه های آمریکایی در برخی از موارد از فیروزه نیشابوری هم خوش رنگ تر می شود که درصورت نگهداری ناصحیح ممکن است بعد از مدتی ترک ترک شده و خط های سفید رنگی روی آن ظاهر می شودکه نشان دهنده فساد فیروزه است.

نکته ششم در مورد نگهداری سنگ فیروزه  : سطح شکل فیروزه صدفی است. فیروزه در شعله حرارت تیره رنگ می‌شود و رنگ شعله را به علت وجود مس، سبز یا آبی می‌کند. اگر فیروزه را در لوله بسته قرار داده، حرارت زیادی به آن بدهیم آب تبلور فیروزه جدا شده، اثر آن بر دیواره لوله آزمایش ظاهر می‌شود و کانی به تیرگی می‌گراید.

نکات نگهداری صحیح از سنگ فیروزه

  • سنگ فیروزه از جمله سنگ‌هایی زینتی و با ارزش است که به علت خلل و فرج‌های زیادی که درون آن وجود دارد، نباید آن را با آب ‌شست. بهتر است آن را با پارچه‌های نخی نرم و تمیز و یا چرم جلا دهید
  • بهتر است در هنگام شستن دست ها، انگشتر فیروزه را از انگشت بیرون آورد
  • پیشنهاد می شود که هرگز فیروزه را داخل آب نگذارید.
  • هرگز فیروزه را در معرض حرارت زیاد قرار ندهید بعضی اوقات برای خشک کردن فیروزه آن را کنار کتری،سماور،بخاری و یا سشوار قرار می دهند که اشتباه است و ممکن است به فیروزه آسیب جدی وارد کند.فقط کافی است آن را در یک محل خشک و گرم قرار دهید.
  •  هرگز مواد شوینده و تمیز کننده قوی به فیروزه نزنید موادی چون وایتکس وآنزیم های پاک کننده
  •  هنگامی که با صابون یا مایع شستشو، دست ها را می شویید حتما انگشتر فیروره را از انگشت خارج نمایید و آن را خشک کنید و همچنین مراقب باشید کف صابون در پشت فیروزه باقی نمانده باشد.
  • اگر قرار است برای مدت طولانی از زیورآلات فیروزه خود استفاده نکنید بهتر آن است که فیروزه را داخل پنبه یا خاک اره قرار داده در یک سلفون پیچیده وحتی داخل سلفون را نیز مکیده و از هوا خالی کنید تا فیروزه در معرض هوا هم قرار نگیرد.

 چگونه فیروزه را شارژ کنیم؟

این سنگ بسیار حساس و آرام است و نباید آن را با آب تمیز کنید، اما می توانید توسط نمک دریای خشک این کار را بکنید.

 بهتر است فواصل تمیز کردن را بیشتر کنید

به هیچ عنوان از نور خورشید برای شارژ این سنگ استفاده نکنید.

فیروزه مرده چیست ؟

عمده ترین آسیب،تغییر رنگ فیروزه از آبی روشن به سبز بد رنگ است.که در این حالت دیگر فیروزه به حالت اول خود باز نمی گردد. و به آن فیروزه مرده میگویند.

مرحله به سازی فیروزه چگونه انجام میشود ؟

فیروزه‌ها جواهرات نسبتا” نرم و کاملا” حساس می باشند. بدین معنی که رنگ فیروزه می‌تواند در طی استفاده کم‌رنگ شود. به همین دلیل امروزه حتی برای فیروزه‌هایی با کیفیت عالی یک مرحله به‌سازی شامل واکس زدن در نظر گرفته می‌شود. عمل واکس زدن باعث می‌شود تا ضمن افزایش سختی و در نتیجه افزایش دوام کانی، از محو شدن رنگ فیروزه به مرور زمان نیز جلوگیری شود. واکس فیروزه یک‌نوع رزین مصنوعی است که طی روشی خاص با فرو بردن فیروزه در آن صورت می‌گیرد. امروزه اکثر فیروزه‌ها با این روش به‌سازی می‌شوند که این عمل حتی باعث افزایش قیمت و ارزش فیروزه می‌شود.

 

درباره traveltm

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.