نوشته های جدید
صفحه اصلی / اماکن زیارتی مشهد / زیارتگاه امام زاده یاسر ناصر در مشهد

زیارتگاه امام زاده یاسر ناصر در مشهد

اگرچه مشهد، همیشه با نام امام رضا(ع) تداعی می شود، اما در چند سال اخیر ، زیارتگاه یاسر ناصر بعد از حرم امام رضا(ع)، دومین زیارتگاه پراستقبال مسافرین در مشهد تبدیل شده است.

 

ضریح امام زاده یاسر و ناصر در مشهد

مسجدی که امامزاده شد

آستان امامزاده یاسر و ناصر – بصورت خلاصه یاسر ناصر – تا چند سال پیش که توسط اهالی منطقه روستای گلستان بازسازی شود، شبیه مسجد محلی کوچک در ابتدای روستای گلستان بود که دو ضریح چوبی سبزرنگ کوچک در آن قرار داشت. ضریح هایی که کمتر کسی از اصل و نسب صاحبانشان خبر داشت اما وقتی عده ای از مردم شروع به تحقیق درباره این دو امامزاده کردند، تصمیم گرفتند بنای این بقعه ها را بازسازی کنند و ساختمانی درخور بسازند. البته می گویند، یکی از خیران کویتی به نام هاشم کمال که به این امامزاده ها سر زده بود، برای برآورده شدن حاجتش، نذر این دو امام‌زاده می کند و خیلی زود حاجت می گیرد. بنابراین تصمیم می گیرد تمام هزینه‌هاى ساخت و نصب ضریح این دو امامزاده را بپردازد و آن را رونق دهد. به همین دلیل است که حالا خیلی از زائران این امامزاده از کشورهای کویت و عراق و حاشیه خلیج فارس هستند.

 ساختمانی که در سال 82 ساخته شد و حالا بعد از آستان مقدس امام رضا(ع)، زائرپذیرترین زیارتگاه مشهد شده است. البته به دلیلی که در بالا اشاره کردیم بیشتر زائران این امامزاده ، مسلمانان کشورهای عربی هستند. اما در میان همین جمعیت، ایرانی های زیادی هم هستند که بعد از زیارت امام رضا(ع) به این زیارتگاه سر می زنند.

 

اصل و نصب امامزاده یاسر و ناصر در مشهد

اصالت امام زاده یاسر و ناصر

این امام زادگان از فرزندان امام موسی بن جعفر (ع) هستند و باهجرت امام رضا (ع) همراه با اهل بیت امام به ایران بویژه خراسان مهاجرت کردند.

البته منبع نامعتبر است ولی در چند کتاب اعم از تاریخ طبرستان نوشته شده است: سادات از آوازه ولایت و عهدنامه ای که مامون به حضرت امام هشتم داده بود روی بدین طرف نهادند و او را 21 برادر دیگر بود.

 

آدرس امامزاده یاسر و ناصر در مشهد

 

آدرس امامزاده سید ناصر و سید یاسر کجا قرار دارد ؟

در مسیر مشهد به طرقبه، در امتداد دره بند گلستان و در ۵ کیلومتری غرب مشهد از وکیل‌آباد و سد گلستان که بگذرید مزار این دو امامزاده با بنای آجری و کاشی های معرق آبی رنگش از دور به چشم تان می آید.
این امام زاده در داخل شهر مشهد نیست و در مسیر مشهد طرقبه  حدودا در ابتدای جاده طرقبه قرار دارد. ولی از سه راهی طرقبه شاندیز که به سمت طرقبه بروید مسافت زیادی نیست.

اگر بدون ماشین شخصی هستید و تمایل دارید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید برای رفتن به آستان متبرکه امامزادگان سید ناصر و سید یاسر (ع) مشهد می توانید از خط یک مترو مشهد استفاده نمایید و در انتهای وکیل آباد از مترو پیاده شده و باقی مسیر را تاکسی بگیرید.

امامزاده یاسر ناصر در روزهای تعطیل و شلوغ هفته از جمله پنج شنبه بعد از ظهر و جمعه بدلیل شلوغی ورودی طرقبه نسبت با سایر روزها شلوغ تر است .
چون این امام زاده در مسیر برگشت از طرقبه به مشهد هست و شما هم قصد رفتن به طرقبه را داشته باشید میتوانید در مسیر برگشت به این امام زاده سر بزنید

**در مورد طرقبه و ییلاقات مشهد بیشتر بدانید

در کنار امام زاده یاسر ناصر مغازه ها و فروشگاه های فروش لوازم سنتی و دستی قرار دارد که خالی از لطف نیست از آنها نیز دیدن کنید. 

 


باصر یا یاسر؟

روى کاشى‌هاى نماى ساختمان، تاریخچه ساخت بنا نوشته شده است. بر اساس همین کاشی نوشته ها گفته می شود که این بنا در سه نوبت کاشی کاری شده است. در زیارتگاه امامزادگان یاسر و ناصر(ع)، یک کتیبه سنگی می بینید که روی آن به خط نستعلیق و با امضای رضوان، تاریخ 2/8/36 شمسی به چشم می خورد. این کتیبه، قدیمی ترین کتیبه امامزاده است .بالای این کتیبه هم کاشی کاری های جدیدی وجود دارد که به نظر می رسد عمری حدودا پنجاه ساله دارند. روی این کتیبه ها هم، نام امامزاده ها «سید ناصر و سید باصر» آمده است اما دستکاری هایی که بعدا صورت گرفته، آن را در یکی از کتیبه ها تبدیل به «سید ناصر و سید یاسر» و در دیگرى «سید ناصر و سید یاصر» تبدیل کرده است.

جالب است بدانید که در اشعاری که روی کتیبه بالای مزار هم درج شده، اسم این دو امامزاده ناصر و باصر آمده است و با این بیت شروع می شود:

ناصـرا، نور تو شد تابنـده                                           باصـرا، ذکر تو شد پاینـده

اواخر دهه 70 و اوایل دهه 80 که بعضی از مردم محلی شروع به تحقیق درباره اصل و نسب این امامزاده ها کردند، مراجعه به کتاب کنزالانساب آنها را به این نتیجه رساند که نام درست این امامزاده ها، ناصر و یاسر است. بنابراین تابلوی ورودی این بنا را که تا آن زمان ناصر و باصر بود، تغییر داده و بعضی از کتیبه ها را اصلاح کردند.


امام زاده های دوقلو، زیارتگاه محبوب کویتی ها در مشهد

سید یاسر و سید ناصر (ع) فرزندان امام موسی کاظم (ع) و برادران امام رضا (ع) هستند که حرم آنها دومین زیارتگاه مهم مشهد به شمار می رود، اما بیش از آنکه ایرانی ها آنها را بشناسند، مسلمانان کویت، عراق، بحرین و امارات به ایشان ارادات دارند و زوار آنها هستند.
بنا به گفتهٔ مدیر این مجموعه، «سالانه سه میلیون زائر به زیارتگاه امامزادگان یاسر و ناصر مشرف می‌شوند که ۲۰ درصد آنان زائران خارجی هستند.» بیشتر زائران خارجی مربوط به کشورهای عربی و حاشیهٔ خلیج فارس هستند.

و همانطور که پیش تر گفتیم دلیلش میتواند  سرمایه گذاری هاشم کمال یکی از خیرین کویتی که به این امامزاده ها سر زده بود، و برای برآورده شدن حاجتش، نذر این دو امام‌زاده کرده  و خیلی زود حاجت می گیرد ذکر کرد.

 

امکانات رفاهی زیارتگاه یاسر و ناصر

مجموعه آستان متبرکه امامزادگان یاسر و ناصر (علیهما السلام) با وجود فضای بسیار کم (3000 متر مربع زیربنا) و زمین های در اختیار کم توانسته است امکاناتی جهت نیازهای ابتدایی زائران فراهم نماید. هر چند که حجم انبوه زائرین این مکان نشان از عدم تناسب بین امکانات و نیازهای زائران می باشد.

– مجتمع ساخته شده در کنار بقعه شامل شبستان های مجزا برای بانوان و آقایان می باشد. با توجه به ترکیب جمعیتی زائران و نیاز های ایشان در این مجتمع یک دستگاه آسانسور نصب شده است.

– تعداد 10 چشمه سرویس بهداشتی عادی و 2 چشمه توالت فرنگی در قسمت برادران و به همین تعداد در قسمت بانوان احداث شده که آب گرم و سرد جهت رفاه حال زائران در دسترس می باشد.

– آستان مجهز به دوربین مدار بسته نیز می باشد که از دفتر مدیریت کنترل و نظارت اعمال می شود.

– در مجاورت بقعه در حدود 20 واحد تجاری موجود است که شامل صنایع دستی، مهر و تسبیح، رستوران، فروشگاه عرضه مواد غذایی و پرده های مذهبی و… می شوند

 

امکانات رفاهی امامزاده یاسر و ناصر در مشهد


اطلاعاتی دقیق تر در مورد زیارتگاه یاسر و ناصر در مشهد

گويا تا سال 1342 ش محل مزار منحصر به بقعه اي گلين بوده که به همت خيرين به تدريج متحول گرديد و اکنون اين آستان متبرکه مشتمل بر بنايي جديدالاحداث با نماي امروزي آراسته به کاشي هاي معرق است که در ميان فضاي داخلي دو ضريح فلزي بسيار زيبا بر روي مضجع شريف امامزادگان نصب گرديده است. فضای درونی بقعه با به کارگیری انواع کاشی کاری ها و مقرنس ها و آینه کاری ها و با بهره گیری از آیات کریمه قرآن و احادیث گران بهای معصومین، توانسته است موجبات آرامش زائرین را فراهم نماید.  ضریح بسیار عالی از جنس نقره و به سبک ضریح حضرت رضا (علیه السلام) نصب است که به ابهت زیارتگاه افزوده است.

مساحت فعلی این مجموعه هزار مترمربع است. طرح جامع توسعه بقعه امامزادگان ناصر و یاسر از سال ۱۳۹۲ آغاز شده و هم‌اکنون در حال اجرا است. در این طرح، هفت هکتار از اراضی اطراف این بقعه توسط خیرین شهرستان طرقبه شاندیز خریداری شده‌است. بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته، این اراضی به توسعه شبستان، ایجاد فضای سبز، اماکن اقامتی (زائرسرا)، سالن‌های غذاخوری، کتابخانه دیجیتال، سالن مشاوره و تجهیزات دیگر برای انجام امور فرهنگی اختصاص می‌یابد.

اعراب کشور عراق وهمچنین کشورهای حاشیه خلیج فارس ارادت خاصی نسبت به این دو امام زاده بزرگوار دارند و در ایام خاصی خصوصا ماه محرم با برقراری دسته های سینه زنی عزاداری شایانی برگزار میکننداگر درطول سال به زیارت این امام زادگان مشرف شوید مشاهده میکنید بیشتر زوار عرب هستند.

 

امکانات و برنامه های فرهنگی زیارتگاه یاسر ناصر 

آستان متبرکه امامزادگان یاسر و ناصر (علیهما السلام) با بکارگیری نیروی متخصص و مسلط به زبان انگلیسی قابلیت ارتباط بیشتر و نزدیکتر با مخاطب را برقرار ساخته است. مجموعه فرهنگی آستان علاوه بر دارا بودن سالن فرهنگی جهت برنامه هـای مختـلف فرهنگی، از مراسـم مختلف مذهبی و فرهنگی برای عمق بخشـی بر اعتقادات زائران اســتفاده می کند. برگزاری نماز جماعت در دو نوبت ظهر و شب و اجرای دعای کمیل، توسل و ندبه و همچنین برگزاری مراسم در اعیاد و سوگواری ها و مجالس و محافل انس با قرآن از جمله مراسم فرهنگی آستان متبرکه می باشد. در محرم و ایام عاشورا علاوه بر اهالی گلستان، از مناطقی همچون جاغرق، طرقبه، ویلاشهر و… دسته های عزاداری و هیأت مذهبی به این آستان می آیند و ارادت خود را نشان می دهند. این آستان در طول سال پذیرای درصد قابل توجهی از زائرین حضرت رضا (علیه السلام) می باشد

 

زیارت نامه یاسر و ناصر

اَلسَلامُ عَلَیکُم اَیُهَا السّادَةُ الاَزکِیاءُ، اَلطّاهِرونَ الاَولِیاءُ وَالدُّعاةُ الاَحفِیاءُ؛ اَشهَدُ اَنَّکُم قُلتُم حقَّا، وَنَطَقتُم حَقّاً وَصِدقاً وَدعَوتُم اِلی مَولایَ وَمَولاکُم، عَلانِیَةً وَسِرَّا، فازَ مُتَّبِعُکُم، وَنَجا مُصَدِّقُکُم، وَخَابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکُم، وَالمُتَخَلِفُ عَنکُم، اَشَهدوا لی بِهذِهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمعرِفَتِکُم وَطاعَتِکُم، وَتَصدیقِکُم وَاتَباعِکُم، وَالسَّلامُ عَلَیکُم یا سادَتی وَاَبناءَ ساداتی، اَنتُم بابُ اللهِ المُؤتی مِنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکُم زائراً، وَحاجاتی لَکُم مُستَودِعَةً، وَها اَنَا ذا اُستَودِعُکُم دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیم عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکُم وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر شما ای بزرگان پاک و مطهر و اولیاء الهی و ای دعوت کنندگانی که نهایت اکرام و الطاف و عنایات را روا داشتید، شهادت می دهم که شما به حق سخن گفته اید و راستگو بوده اید و به حق و راستی نطق نمودید و به سوی مولایم و مولایتان آشکارا و نهان دعوت کرده اید، رستگار و پیروز گشت کسی که شما را پیروی کرد و نجات یافت هر کسی که شما را تأیید کرد، ناامید و زیان دید آن که شما را دروغگو دانست. و آن که از شما روی گردانید، شاهد گواهی من باشید تا این که از رستگاران باشم به واسطه شناخت و اطاعت و تصدیق شما و تبعیت از شما. سلام بر شما ای سروران من و فرزندان سروران من، شما درهای الهی هستید که مردم از آن درها وارد می شوند و از میان آن درها به سوی خدا می روند و شما درهایی هستید که از آن درها دینمان و احکام الهی را می گیریم. به زیارت شما آمده ام و حاجت ها و خواسته هایم را نزدتان به ودیعت نهاده ام، من اینک دین و امانتم را و عاقبت کارهایم را و تمامی آرزوهایم را تا پایان حیاتم و هنگام مرگم در نزد شما به ودیعت می نهم و سلام و رحمت و برکات خداوند بر شما باد.

.

درباره traveltm

این مطالب را نیز ببینید!

گنبد خشتی مشهد - امام زاده سید محمد

گنبد خشتی مشهد – امامزاده سید محمد

گنبد خشتی مشهد – امامزاده سید محمد در فاصله 500 متری حرم امام رضا بنای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.